środa, 27 kwietnia 2011

Dla tych, którzy nie dotarli na spotkanie KMN w Kryzysowej Kawiarni Sztuki

  22 kwietnia w Kryzysowej Kawiarni Sztuki odbyło się spotkanie Klubu Myśli Nieoswojonej. Tym razem gościem KMN był Janusz Waluszko weteran ruchu anty-atomowego. Jak wyglądało spotkanie? Jakie tematy zostały na nim poruszone? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych odnajdziecie w tekście Moniki Stasiak.


  
"Dziki, który został uczonym - z Janym Waluszko o tym, jak się robi, pisze i rozumie historię"

Impreza się udała, tylko ludzi nie ma – ciśnie się na usta łódzkim (i wielu innym) aktywistom po większości demonstracji, w jakich mieli okazję uczestniczyć. „Tony papieru, tony analiz, genialne myśli…” – tylko jakoś tych „tłumów na sali” z piosenki Kuby Sienkiewicza brakuje, choć przecież wszystko było tak dobrze przygotowane… Poszukując rozwiązań naszych aktywistycznych bolączek uciekamy się zatem do światłych wzorców i zapraszamy na kwietniowe spotkanie Klubu Myśli Nieoswojonej Janusza „Janego” Waluszko – weterana ruchu anarchistycznego w Polsce i aktywnego uczestnika protestów przeciwko elektrowni jądrowej w Żarnowcu, gawędziarza i historyka... 

Jeśli chcesz przeczytać cały tekst otwórz LINK


"Życie seksualne dzikich" w Teatrze Nowym

Teatr Nowy w maju zaprezentuje sztukę Życie seksualne dzikich opartą na tekstach Bronisława Malinowskiego. Na widowni nie może zabraknąć etnologów ;) Zebrała się już mała grupa chętnych do obejrzenia spektaklu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by grupa ta znacznie się powiększyła. 
Wyjazd planowany jest na 23 maja (poniedziałek), spektakl rozpoczyna się o godzinie 19.00. Forma dojazdu do Warszawy uzależniona jest od liczby uczestników. Na razie nie jest znana cena biletów.
Chętnych, którzy mimo tylu niewiadomych chcieliby wraz z nami wybrać się na spektakl prosimy o bezpośredni kontakt z dr Ingą Kuźmą, ewentualnie o e-mail na adres: etnokoloinfo@gmail.com 
Czekamy do 5 maja!

kliknij i dowiedz się więcej o spektaklu

Cena biletu ulgowego to 30 zł.

piątek, 15 kwietnia 2011

Misteria Wielkanocne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Już jutro grupa młodych adeptów etnologii wraz z dr Ingą Kuźmą wyjeżdża do Kalwarii Zebrzydowskiej aby na własnej skórze poczuć niezwykłość odbywających się tam Misteriów Wielkanocnych. Zapewne każdy z uczestników wyprawy zabiera ze sobą wyobrażenie tego niezwykłego miejsca i niecodziennych wydarzeń, które w Kalwarii będą się rozgrywać. Czy oczekiwania zostaną spełnione? Jakie wrażenie wywrze na nas to miejsce? Czy uda się poczuć to o czym pisała Tokarska-Bakir? Czy także naszym oczom ukaże się wzgórze Jerozolimskie, u stóp którego płynie Cedron, czy zobaczymy tylko (tylko?) wzgórze klasztorne i rzekę Skawinkę?

Wolontariat w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Muzeum poszukuje wolontariuszy do pomocy podczas Nocy Muzeów 14 maja 2011, oraz targów Etnozabawek 22 maja 2011.

Chętnych prosimy o kontakt mailowy: maja.margasinska@ethnomuseum.pl 

Relacji pofestiwalowych ciąg dalszy...

Oto relacja Grzegorza Bernatka, studenta II roku studiów zaocznych, która może stanowić ważny głos w dyskusji o przyszłości Przeglądu Filmów Etnologicznych.

Krótko na temat - Grzegorz Bernatek


Zachęcam do komentowania!

czwartek, 14 kwietnia 2011

Klub Myśli Nieoswojonej

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Myśli Nieoswojonej, które tym razem stanowić będzie część łódzkich Dni Akcji Antyatomowej. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia (piątek) o godz. 17.00 w Kryzysowej Kawiarni Sztuki (ul. Piotrkowska 83).
 
Naszym gościem będzie weteran ruchu anty-atomowego Janusz Waluszko, który opowie o protestach przeciwko Elektrowni Jądrowej Żarnowiec, jakie miały miejsce w latach 80. i 90.; o tym, dlaczego dziś jest przeciwny energii atomowej ze społecznego punktu widzenia; a także o tym, co w pracy współczesnego historyka czyni przyszłość teraźniejszością (w kontekście EJŻ a propos pracy Przyczyny skuteczności protestu przeciw budowie Elektrowni Jądrowej Żarnowiec, 1985-1990).

Janusz „Jany” Waluszko (ur. 27 lipca 1962 w Gdańsku) - jeden z animatorów powojennego ruchu anarchistycznego w Polsce. Współtwórca Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego i Federacji Anarchistycznej.
Redaktor Gilotyny, Homka, Ulicy, La Bestii oraz pisma pojedynczego NIErząd, współredaktor A'cappelli i Maci Pariadka. Autor niezliczonej liczby artykułów oraz broszur RSA i Sarmacja, współautor i wydawca książki Moje Miasto.
Absolwent gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, które ukończył w 1981 r. W latach 1982-1984 uczęszczał do Policealnego Studium Księgarskiego w Gdańsku, w latach 1985-1986 był nauczycielem (zwolniony z pracy za odmowę służby wojskowej), a następnie pracownikiem biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1987 r. pracuje w Bibliotece Głównej Politechniki Gdańskiej. W 2009 ponownie podjął studia na Uniwersytecie Gdańskim (w 1981 studiował prawo, co przerwało aresztowanie w stanie wojennym) by badać historię i móc opisać naukowo czasy, gdy historię robił.